Мой сайт
 Каталог файлов
Главная » Файлы » Мои файлы

Мои питомцы.
[ Скачать с сервера (4.26 Mb) ] 09.03.2011, 18:03

Открытый урок «Наши питомцы» по учебнику Верещагиной И.Н. English-3,проведённый в 4 л классе 17 декабря 2010 года.

 

Задачи и цели урока: Обобщить знания учащихся лексики по теме «Питомцы»; совершенствовать навыки чтения, аудирования, развивать способность обобщать, делать выводы; проконтролировать рассказы учащихся о своих питомцах,воспитывать у учащихся познавательный интерес, расширять кругозор.

 

                                       План.

 

1. Организационный момент в виде беседы с учащимися о дне, дате, отсутствующих и задачах урока.

T. Hello, group!   How are you?  Who is on duty today?  Who is absent today?  What date is it today?    P. It’s December, the 17-th.Our lesson is devoted to our pets. Today we’ll learn a lot of new and interesting facts about your pets and pets in Great Britain. We shall sing songs, read, talk a lot about pets and do some grammar tasks. We’ll organize the exhibition of your projects and see whose project is the best.

2. Фонетическая зарядка на базе слов и выражений по теме, записанных на доске.

Let’s start our lesson. Listen to me and repeat after me.

A clever pet        a long neck,           to look after           to teach-taught    a short tail

 Grass,                a tale                      a lion-lions             a wolf-wolves     to feed-fed a pet

A cub,                must,                      right-left                 a head,                 hair

A nose                eyes                      ears                          legs                      a mouth

 

Now read the words and translate them into Russian.

3. Речевая зарядка на базе вопросов упражнения 9 на странице 160 в режиме Учитель-ученик1,2,3

Answer my questions, please.

Have you got a pet?

What pet have you got?

Is it a boy or a girl?

What’s your pet’s name?

Does your pet answer to his name?

How old is your pet?

What colour is your pet?

Is your pet big or little?

What do you teach your pet to do?

Your pet is clever, isn’t it?

What do you give your pet to eat and drink?

Do you take your pet for a walk?

What does your pet like to eat and drink?

Do you play with your pet?

Who looks after your pet?

4.Pupils, do you want to know about  my pet? Pupils: Yes, we do.

Then ask me questions.

Let’s see the presentation about my pet.

 

 

 

About my pet.

 

I’ve got cat. It is a boy. His name is Button. He is one year old. He is grey. He is very big.

 

Description.

How I look after my cat.

 

 

 

Button is a singer.

 

He usually begins to sing when he wants to eat.

5. Let’s have a rest and sing a song about a cat.                  

                      Song. My Friend.

I’ve got a little cat.

Little cat, little cat

I’ve got a little cat

It’s furs as white as snow.

 

6. Прослушивание рассказов учащихся о своих питомцах по проектам и презентациям.

Let’s listen to your reports and see whose presentation or project is the best

Please, Katya.

 

7.Просмотр учащимися презентации о питомцах Великобритании, приготовленного учителем.

Popular pets name in Great Britain.

 

Direct Line gives top popular names.
For cats:

1. Molly. 2. Charlie. 3. Tiger.4.Poppy.5. Oskar.

For dogs.

1. Molly.2. Max. 3. Charlie.4. Holly.5. Poppy.

 

Названия питомцев в честь звёзд.

Как сообщает Direct Line, проводившая исследование регистраций домашних любимцев, в последнее время участились случаи, когда люди называют своих питомцев в честь звезд.

Так на 46% возросло количество кошечек по Кэйли, названных в честь певицы Кэйли Миноуг, а на 25% увеличилось число желающих назвать пса или кота Уэйном в честь футболиста Уэйна Руни.

Также британцы пытаются «увековечить» в своих домашних питомцах полюбившихся литературных персонажей, например, Гендальфа или Гарри Потт.

 

Популярность пород.

Экзотические питомцы Великобритании.

 

 

Интересно знать.

 

8. Выполнение грамматическо-лексического задания на употребление Must. Mustn’t

 

Заполни  пропуски, поставив must или mustn’t.

1. I ….. give my pet sweets.

2. I…..feed my pet.

3. I…..give my pet  tea to drink.

4. I…..play with my pet.

5. I….look after my pet.

6. I….teach my pet to read.

7. I….take my pet for a walk.

8. I…..wash my pet every month.

9. I….. love my pet.

10. I…..give my pet ice-cream to eat.

The sentences in the last task say you what you must or mustn’t do that your pet live happily with you.

You’ve worked very well at the lesson, all pupils were active, but some of you have made grammar mistakes. Now your marks…

 

 

Категория: Мои файлы | Добавил: Наташа
Просмотров: 2435 | Загрузок: 85 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Суббота, 11.05.2024, 16:30
Приветствую Вас Гость
Главная | Регистрация | Вход
Категории раздела
Мои файлы [11]
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 21
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Сделать бесплатный сайт с uCoz